ÇELİK HALAT

VİNÇ HALATLARI;Genellikle tercih edilen halatlar 6x36 + 6x41 + 18x7 + 6x19F'dir.Serbest yükün kaldırma ve indirme işleminde 18x7 VE 35x7 lif özlü dönmeyen halatlar, gemi veya kum vinçlerinde 6x36 Warrington Seale lif özlü halatlar kullanılır.Kargo halatlarında aşınma dirençleri ile çarpma dayanımlarına karşı  6x19 filler lif özlü paralel kompozisyonlu siyah (galvanizlenmemiş) halatlar da kullanılabilir.Gergi halatlarında korozyon önem taşıdığından bu uygulamalarda 6x24+7 lif özlü ve galvanizli halatlar tercih edilebilir. Gemi güverte vinçlerinde ise genel özellikler 6x36 WS lif özlü ve galvanizli halatların performansları iyidir.

TELESİYEJ HALATLARI;Kompozisyonlar 6x7 ve 6x19 Seale tipi, tel ve halattaki demet yönlerinin aynı olduğu sızal veya polipropilen özlü düz halatlardır.Lif özlü, galvanizli veya siyah tel olarak imal edilebilir. Yağışa maruz kaldıklarından galvanizli halatların kullanılması önerilir.

DENİZCİLİK HALATLARI;Denizcilik halatları genellikle 6x19 Seale, 6x36 Warrington Seale, 6x19 Filler ve 6x41 Warrington Seale çelik veya polipropilen özlü halatlar kullanılır.

MADENCİLİK HALATLARI;Ağır hizmet amaçlı olarak çalışan madencilik halatlarında;Kopma yükü,Aşınma dayanımı,Eğilme dayanımı,Darbe dayanımı ve Korozyon dayanımı özellikleri çok önemlidir.Paralel telli ve çelik özlü kompozisyonlar tercih edilir. Esneklik veya mukavemetinin beraberce düşünüldüğü ve aynı derecede önemli olduğu durumlarda 8 demetli halatlar kullanılabilir.

ASANSÖR HALATLARI;Başlıca asansör halat kompozisyonları 8x19 Seale, 8x19 Warrington veya 8x19 Filler olup; 6x19 Seale, 6x19 Filler tercih edilebilmektedir. Bu halatlar esnek ve dış telleri kalın olup, aşınma dayanımları iyidir, insan taşımalarında kullanılan asansör halatlarında emniyet katsayısı en az 12 olacak şekilde halat seçilmesi tavsiye edilir.

BALIKÇILIK HALATLARI;Genellikle balıkçı halatları olarak 6x19 Seale,6x26 Warrington Seale, 6x7 Standart, ve 6x24 standart kompozisyonlu ve polipropilen özlü halatlar kullanılır.

ÖZEL HALATLAR;Genellikle 6x19 Seale, 6x26 Warrington Seale, 6x36 Warrington Seale, 18x7 halatlar tercih edilmektedir.

SWAGED (Preslenmiş) HALATLAR;Swaged halat üretiminde ağırlıklı olarak 6x26 Warrington Seale ve 6x19 Seale halatlar kullanılmaktadır.

PLASTİK ÖZ HALATLAR;Halatın çelik özünün plastik ile kaplandığı halatlar olup bu halatlar özellikle vinçlerde sessiz çalışması, uzun ömürlü olması ve iç tellerin korozyona karşı etkin şekilde korunması avantajlarına sahiptir.Vinçlerde, denizcilik, balıkçılık ve petrol endüstrisinde vb. özellikle yüksek kopma kuvvetinin istenildiği alanlarda kullanılmaktadır.

MONOTRON HALATLAR;Monotron halat, tek demetli halatlardır ve galvanizli tellerin 1x7, 1x19, 1x37 kompozisyonlarında örülmesi ile üretilir.